| Info |
|

Tidligere vindere:
- Nina Dahl
- kanotur
- tobias_poulsen
- Country man
- Cblicher
- Fighter_88
- Gert
- Peto
- Tinus
- Tushunga
- Boreas
- Fransen
- SorenC
- Christinano
- Trold
- Louise
- Madslund
- Dav
- Splinter Cell
- Lene
Bliv skribent på AdventureGuide
|
|
|
| Rejsetips |
 | Bjergene i Nepal | carlsen87 19-11-2007 20:19:36 |
Mine damer og herre
Jeg har her i vinters-foråret været ude og rejse rundt i New Zealand, Malaysia samt Borneo, Thailand og til sidst Nepal. Alle lande har deres charme, men også deres minusser, så skulle nogen af jer snart ud og rejse i et af disse lande, kan jeg måske komme med nogle hints eller andet!
Hygg - Carlsen |
| | Bjergene i Nepal | Lone 17-07-2008 15:20:41 |
Hejsa!
Faktisk står jeg i den situation at jeg skal til nepal til september/oktober.
Vi er to der skal afsted. Vi rejser i starten af september og vil så bruge 2-3 uger på at se noget af lavlandet og hvad vi nu ellers lige falder over. Har du nogle tips til hvad der er godt at se? Vi vil også trekke til base camp på mt. everest i oktober.
Men det kunne være lækkert med lidt tips om nepal...
Venlig hilsen Lone |
|  | Bjergene i Nepal | carlsen87 07-09-2008 16:59:24 |
Hej Lone
Undskyld at jeg først skriver nu, håber du kan nå at bruge mit svar.
Det jeg kan anbefale, er først og fremmest byen Kathmandu. Den har sin helt egen charme, så brug et par dage på at opleve byen! Derudover er Kathmandu omringet af mindre grønne toppe, hvor det vil være muligt at cykle rundt. Dette er en super fed måde at komme rundt på og opleve naturen samt Kathmandu fra afstand! Cyklerne er i kanon stand, og kan lejes flere forskellige steder i Kathmandu, hvor i også vil få udleveret ruter på kort..
Er i til udfordringer, kan i tage en bustur nordpå, til floden Bhoti Kosi. Her er placeret et hyggeligt resort, The Last Resort , hvor man kan springe bungy jump eller river rafte ned ad floden, begge to vilde oplevelser som klart kan anbefales!
Håber det var en hjælp, skulle i blive bidt af bjergbestigning, så besøg hjemmesiden modtoppen.dk, som jeg er en del af. Her vil i kunne få inspiration til bjergene, samt følge tre danskere, der vil sætte nye danske rekorder!
Mvh. Andreas Carlsen |
|
Tilbage
Bliv bruger på AdventureGuide.dk eller log ind, for at oprette indlæg...
| Aktuelle tilbud |
|
Select DocumentID,DocumentTypeID,Company,Price,Image,Title,Summary,Users.UserID,Image,EndDate From Document,Users,Subject,Country Where Document.SubjectID = Subject.SubjectID And Document.CountryID = Country.CountryID And Document.UserID = Users.UserID And Document.DocumentStatus = 1 And Document.DocumentTypeID = 3 And Document.StartDate <= Now() And Document.EndDate >= Now() Order By Rand() Limit 7 Rabat på Ferrino.Indtil d. 15-09-2010 Montrail Vercorskr 1.099,00 indtil d. 20-10-2010
|
|
|
| Aktuelle rejser |
|
Select DocumentID,DocumentTypeID,Company,Price,Image,Title,Summary,Users.UserID,Image,EndDate From Document,Users,Subject,Country Where Document.SubjectID = Subject.SubjectID And Document.CountryID = Country.CountryID And Document.UserID = Users.UserID And Document.DocumentStatus = 1 And Document.DocumentTypeID = 4 And Document.StartDate <= Now() And Document.EndDate >= Now() Order By Rand() Limit 7
|
|
|
|
|
|
| Nyhedsbrev |
|
Indtast din e-mail og tilmeld dig AdventureGuide.dk's nyhedsbrev
|
|