Hjem /upload/banners/kiplingtravel_728_90.jpg
BlogsBillederBrugtbørsForumKalenderLandeRejsemakkerQuizRejsetipsToplister

Adventurerace
Backpacker
Bjergbestigning
Diverse
Dykning
Fiskeri
Foto
Klatring
Trekking
Vandsport


Info

Tidligere vindere:

  • Nina Dahl
  • kanotur
  • tobias_poulsen
  • Country man
  • Cblicher
  • Fighter_88
  • Gert
  • Peto
  • Tinus
  • Tushunga
  • Boreas
  • Fransen
  • SorenC
  • Christinano
  • Trold
  • Louise
  • Madslund
  • Dav
  • Splinter Cell
  • Lene

Bliv skribent på AdventureGuide




Afstemning
Hvilken mulighed savner du?

 
Den tabte 'Livingstone-følelse'..
portrait

Esbern

d. 12-04-2005

Som ivrig backpackere har min kone og jeg
den fornøjelse at komme rundt og se en masse utrolige
fatastiske steder rundt omkring på kloden.
Ofte kan man, når man rejser rundt, falde over et utal af
turoperatører.
AT rejse med dem er en blandet fornøjelse... Det giver de åbenlyse fordele,
at man kan komme rundt til en stribe steder med guide, til en favorabel
pris. Dog mister man totalt muligheden for at få den der "Livingstone" følelse.
Den følelse man får når man finder (eller tror man finder) en uberørt perle,
ukendt for andre rejsende. Den oplevelse er ligesom fraskrevet fra starten når man
bestiller en tur med et større turselskab, hvor man ofte er mellem 14-25 perosner i busser.
Alene det at skulle fragtes i busser med andre turister, dræber for mig backpacker-ånden med
at se anderledes ting end alle de andre.
Nogen steder i verden er det at sikkerhedsmæssige årsager nødvendigt at alle turister transporteres rundt med store busser i konvoyer (eksemplevis Egypten).
Andre steder skyldes det simpelthen, at der er mange penge at hente.. så jo flere turister afsted med færrest guider og køretøjer, er lig højere fortjeneste.
I Australien oplevede vi dette i udstrakt grad. I Darwin oplevede vi en fantastisk 3-dages tur til Kakadu National park og det med et lille selskab og en lille gruppe på 9 mennesker. (Wilderness 4WD Adventures)
Guiden Tim fortalte, at de fleste små selskaber var knækket i konkurrencen med de få store firmaer, som havde presset priserne ned under hvad de små selskaber kunne klare.
Firmaer som "Adventure Tours", som tilbyder et utal af ture over hele Australien, er et eksempler på et af de store firmaer.
For mig er det altid den største glæde hvis jeg, sammen med min kone, kan få oplevslerne for os selv. Det er svært i de store grupper.
Det er en trist udvikling, i hvert tilfælde for os backpackere, som ikke rejser ud for at feste, drikke og ture rundt med andre rejsende.
Vi må bare håbe, at der altid er plads til de små selskaber, som kan give den personlige unikke grundige service, som giver de flotte dejlige oplevelser rundt om i verden.
      

Emne: Backpacker
Land: Australien
Artiklen er læst: 3420 gange

Kommentér artikel
KommentarMikkel 20-05-2005
Jeg er fuldstændig enig.
At få oplevelserne 'for sig selv' er dog et privilegium som ikke altid er muligt grundet økonomi, tid eller andre årsager. Så hvis man 'kun' har mulighed for at deltage på ture med større grupper skal det ikke holde en tilbage fra at rejse. Adventure Tours i Australien er som forfatteren skriver specialister i ture på op til 20 personer. Færre personer er da selvfølgelig at foretrække, men min personlige erfaring med Adventure Tours i Australien er gode på trods af de større grupper. Gruppens ”harmoni” og guidens evner er efter min mening langt vigtigere end antallet af deltagere. Desværre har den massive turisme verden over gjort det sværere at få oplevelserne for sig selv, men det kan dog lade sig gøre.
 
KommentarJacob 19-08-2008
Hej!
Mig og en kammerat planlægger at backpacke et par måneder i Australien. Vi ønsker selv at bestemme over hvor vi tager hen og da budgettet ikke er stort regner vi med at kunne købe en backpackerbil i sydney og køre opad østkysten i den. Er der nogle der har gode råd, og evt. om hvordan man gør turen så billig som muligt?
 

Bliv bruger på AdventureGuide.dk eller log ind, for at oprette indlæg...


Aktuelle tilbud
Select DocumentID,DocumentTypeID,Company,Price,Image,Title,Summary,Users.UserID,Image,EndDate From Document,Users,Subject,Country Where Document.SubjectID = Subject.SubjectID And Document.CountryID = Country.CountryID And Document.UserID = Users.UserID And Document.DocumentStatus = 1 And Document.DocumentTypeID = 3 And Document.StartDate <= Now() And Document.EndDate >= Now() Order By Rand() Limit 7
Montrail Vercors
kr 1.099,00 indtil d. 20-10-2010
Rabat på Ferrino.
Indtil d. 15-09-2010
 
Aktuelle rejser
Select DocumentID,DocumentTypeID,Company,Price,Image,Title,Summary,Users.UserID,Image,EndDate From Document,Users,Subject,Country Where Document.SubjectID = Subject.SubjectID And Document.CountryID = Country.CountryID And Document.UserID = Users.UserID And Document.DocumentStatus = 1 And Document.DocumentTypeID = 4 And Document.StartDate <= Now() And Document.EndDate >= Now() Order By Rand() Limit 7
 
Artikler
Backpacking In South East Asia
Lars Nielsen d. 09-09-2003
Giesen, Frankfurt, Speyer
T Tirsted d. 04-10-2002
Danmark dejligst
Lars Nielsen d. 16-08-2005
Bedøvet og berøvet i Filipinerne
Lars Nielsen d. 23-10-2004
Backpacking in South East Asia
Lars Nielsen d. 05-10-2003
At rejse til Tibet
Casper Tollerud d. 18-02-2003
Tre dage gennem Jylland
T Tirsted d. 14-09-2002
Schleswig - Holstein
T Tirsted d. 21-09-2002

Eksterne links
www.welcomenepal.com - Backpacker - Several languages (including english)
Cafe Globen.
Rejsecafe, spændende øl og rejseforedrag
www.cafegloben.dk - Backpacker - Dansk
www.cnto.org - Backpacker - Several languages (including english)
www.peru.info - Backpacker - Several languages (including english)
www.travelcanada.ca - Backpacker - Several languages (including english)
 
AdventureKalender
H.C. Andersen Marathon
csjensen (19-09-2010)
Århus CoastZone Challenge
AdventureGuide (30-10-2010)
 
Billeder
angkor 024.jpg
venezuela 145.jpg
 
Brugernavn:
Password:



Nyhedsbrev

Indtast din e-mail og tilmeld dig AdventureGuide.dk's nyhedsbrev

Om AdventureGuide.dk | Kontakt AdventureGuide.dk | Annoncering | Privacy Policy | RSS

Copyright ©2010 AdventureGuide.dk, All Rights Reserved

Web design by HøckMøller & RN Consult

Optimized for Mozilla Firefox 2.x and Microsoft Internet Explorer 7.x